
Видалення зубного каменю у собак: основні способи
Стоматологія у тварин – вже давно не «екзотична» послуга у ветеринарній сфері. Як показує практика, понад чверть домашніх вихованців, яких господарі привозять до клініки, страждають від проблем із зубами. Досить поширеною проблемою є зубний камінь у собак. Чому він утворюється, як визначити його наявність у вихованця і що робити для видалення?
Що являє собою зубний камінь?
Як і у людей, на зубах собак може накопичуватися наліт у вигляді м'якого наросту, який включає частинки корму, слини, бактерії, полісахариди. Через деякий час він стає твердішим і перетворюється на зубний камінь. Його основа – це фосфат та карбонат кальцію поряд з органічними речовинами та мікроорганізмами.
Причини утворення зубного каменю у собак
Існує безліч причин, чому у собак утворюється зубний камінь. Мова йде про:
- Неправильне харчування. Як відомо, собаки є нащадками вовків. Дикі тварини використовують зуби для лову видобутку, після чого розривають м'ясо та пережовують. Вживаючи тверду їжу з кістками та хрящами, їх зуби самоочищаються. Вдома ж вихованців годують м'якою їжею, яку не потрібно довго пережовувати. Тверда їжа не треться про зуби чотирилапого, що призводить до утворення зубного каменю.
- Порушений водно-сольовий обмін. Цьому сприяє малоактивний спосіб життя, переохолодження та неправильне харчування.
- Кислотність слини. У собак вона нижча, ніж у людей. Підвищення водневого вмісту в слині вихованця знижує ймовірність розвитку карієсу, але водночас провокує утворення фосфорнокислого кальцію і, як наслідок, зубного каменю.
- Надмірна кількість цукру в раціоні. Якщо собака часто їсть солодощі, на емалі його зубів відбувається утворення нальоту, який згодом стає твердішим.
- Недотримання гігієни. Ще одна причина, чому у собак утворюється зубний камінь. Потрібна регулярна перевірка стану ротової порожнини та зубів вихованця. Якщо щодня чистити зуби домашнього улюбленця спеціальною пастою, проблеми з великою ймовірністю не виникнуть.
Симптоми зубного каменю у собак
Виявити запущений зубний камінь у собак досить легко. Для цього необхідно відкрити пащу вихованця і уважно подивитися на нижню частину зубів - на ній ви побачите відкладення. Однак господарі навряд чи щодня уважно оглядатимуть кожен зуб вихованця і перевірятимуть, чи є на них каміння, тому варто зробити акцент і на інших ознаках у вигляді:
- Неприємного запаху гнилі з ротової порожнини.
- Набряклості, червоних ясен, кров'яних слідів на рештках їжі.
- Відмовлення від вживання їжі (собаці складно їсти, оскільки він відчуває біль у яснах).
Способи видалення зубного каменю у собак
Деякі власники собак помилково вважають, що наявність зубного каменю не є серйозною проблемою та захворюванням. І справді, на перших етапах він не викликає дискомфорту у вихованця, проте згодом собака стикається з пародонтозом, а запах з його рота залишає бажати кращого. Благо, сьогодні існують ефективні методи видалення зубного каменю у собак.
Клінічна чистка зубів
У даному випадку використовується загальний наркоз для мінімізування стресу вихованця. Ветеринари практикують такі методи чищення каменю у собак:
- Ультразвуковий. Безпечна процедура, що передбачає використання спеціального апарату, спрямованого на повне звільнення тварини від зубного каміння.
- Механічний. Застосовується у випадках, коли зубний камінь не перейшов у запущену форму. Також цей метод підходить для собачок невеликих порід. За допомогою спеціальних стоматологічних інструментів відбувається зняття каменю із зуба без травмування емалі та ясен.
- Піскоструминний. За принципом дії схожий на ультразвуковий метод, але є й відмінність – абразивним матеріалом тут є дрібнодисперсний пісок.
На початку процедури та після її завершення ротову порожнину вихованця обробляють за допомогою антисептика. Якщо господар захоче, в кінці ветеринар може покрити зуби, щоб знизити ймовірність виникнення карієсу.
В домашніх умовах
Видалення зубного каменю собаці можливе й в домашніх умовах. Для цього існують різні профілактичні та терапевтичні засоби за типом:
- Гелю. Після нанесення спеціального гелю на зуби домашнього улюбленця речовина почне вступати в реакцію зі слиною, що призведе до розм'якшення зубного каменю. Через певний час (він зазначений в інструкції) залишиться почистити зубки тварин спеціальною щіткою або марлевими шматочками.
- Спрею. Він розпорошується над зубами собаки, після чого протирається марлею. Кінцевий результат приємно дивує - ніякого нальоту й навіть зубного каміння.
- Рідини. Є найбільш складним у застосуванні засобом, тому застосовувати його рекомендується лише в тому випадку, якщо ваш вихованець спокійний і привчений до таких процедур з раннього віку. Після нанесення на зуби потрібно почекати пару хвилин. Активні речовини зроблять зубний камінь м'якшим, після чого його можна буде легко видалити за допомогою марлевого або ватного тампона.
- Томатної пасти. Народний натуральний засіб, який непогано справляється із завданням розм'якшення зубного каменю. Даний метод має один істотний недолік – щоб досягти результату, обробляти зуби необхідно 3-4 рази на день. Далеко не кожен собака буде задоволений такою процедурою, що може призвести до стресу вихованця.
Профілактика зубного камню у собак
За словами ветеринарних стоматологів, чистку зубів вихованців необхідно проводити після кожного прийому їжі. Безумовно, далеко не всі господарі мають таку можливість, тому бажано виконувати цю процедуру не менше 3 разів на тиждень.
Профілактика зубного каменю у собак передбачає чистку за допомогою спеціальних гелів та зубної щітки, а також пасти. Важливо розуміти, що зубна паста для людей та домашніх улюбленців є кардинально різними продуктами. Непоганий профілактичний захід – ласощі (палички та кісточки), які чудово справляються із завданням усунення поганого запаху з пащі та мінімізують ймовірність утворення нальоту з камінням.
Вищеописаних заходів буде цілком достатньо для бездоганної посмішки собаки та збереження здоров'я його зубів.
Дентисепт - спеціально розроблена формула для тривалого використання. Дана формула забезпечує виняткову адгезію (прилипання) до слизової оболонки і зубної емалі. При цьому препарат повільно вивільняється протягом 24 годин, що дає ефект "депонування". Таким чином, препарат забезпечує тривалий ефект після використання.
Колагенові смужки жувальні для собак містять запатентовану формулу ферментів, яка покращує антибактеріальну дію слини собак. Додані речовини антисептики, завданням яких є зниження кількості бактерій, відповідальних за неприємний запах і утворення зубного нальоту і зубного каменю. Смужки не розпадаються під час жування.
Корм сухий повнораціонний для дорослих собак малих порід, вагою до 10 кг з підвищеною чутливістю ротової порожнини. Ветеринарна дієта.



