
Що робити, якщо собака поранився?
Існує безліч способів, як собака може поранитися: йому наносять травму колючі рослини, гострі гілки, суха трава, розбите скло й так далі. Більше того, вихованці можуть конфліктувати один з одним та кішками, що також часто закінчується пошкодженням шкірних покривів. Нерідко причиною травмування стають транспортні засоби, під колеса яких потрапляють тварини.
Якщо рана у собаки досить важка, зупинити кровотечу складно, а поверхня має серйозні дефекти (потрібно зашивати шкіру), тоді єдиним правильним рішенням буде звернення до ветеринара. А якщо ні, то ваш домашній улюбленець може зіткнутися з сумними наслідками. Незагоєна рана у собаки з часом запалюється, а в області ураження утворюється гній. Вилікувати її буде набагато складніше, тому рекомендується своєчасно надавати першу допомогу та вживати інших дій.
Поширені рани у собаки
Рани у собаки умовно можна поділити на кілька типів. Мова йде про:
- Насади й подряпини. Вони виникають, якщо вихованець зачіпає гострі предмети, рослини або внаслідок активного чесання. Деякі домашні улюбленці пошкоджують шкіру після викушування бліх або спроб порятунку від ковтунів.
- Порізи. Найчастіше виникають, коли собака контактує з чимось гострим. Нерідко вихованці, яким дають кісточку, починають активно гризти її і ріжуть свою пащу про гострий кінець.
- Укуси інших тварин. Саме цей тип ран часто починає гноитися, оскільки він відразу був забруднений слиною та іншими виділеннями з пащі іншої тварини.
- Занози. Вони вражають лапу під час прогулянки тварини на вулиці. У деяких випадках скалки з'являються мовою або щоками вихованця, якщо він гризе дерев'яні меблі.
- Аварії, нещасні випадки. Як показує практика, такі ситуації становлять найбільшу загрозу життю вихованця.
Необхідно розуміти, що робити спроби лікування в домашніх умовах потрібно лише за наявності поверхневих пошкоджень – гнійна рана у собаки та інші серйозні дефекти потребують ветеринарного втручання.
Як обробити різні типи ран у собаки?
Залежно від того, чому з'явилася відкрита рана у собаки, наскільки серйозними є наслідки травмування, лікування може бути різним. Обов'язково проконсультуйтеся з кваліфікованим ветеринаром – він допоможе з підбором препаратів, дозування та частоти застосування. При цьому слід знати про правила надання першої допомоги.
Обробка поверхневої рани
Якщо рана на лапі у собаки або іншій частині тіла неглибока й незначна, можна спробувати її обробку в домашніх умовах без сторонньої допомоги. З великою часткою ймовірності вона загоїться, а ускладнення не з'являться:
- Після надягання рукавичок або промивання рук антисептиком акуратно видаліть бруд та сторонні тіла з поверхні. Якщо потрібно, скористайтесь пінцетом.
- Обробіть ватний диск розчином Хлоргексидину, кілька разів доторкніться до місця пошкодження.
- За допомогою ножиць видаліть шерсть у ділянці рани, після чого використовуйте антисептик для обробки країв.
- Зав'яжіть місце поранення бинтом або марлевою пов'язкою.
Зупинити дрібні кровотечі можна за допомогою перекису водню. При невеликій кровотечі рекомендується перев'язати бинт туго. Якщо вихованець не дозволяє виконати обробку, надягніть намордник і попросіть другу людину утримати його або відверніть ласощами.
Обробка глибокої та великої рани (незабрудненої)
Глибока рана у собаки обробляється так:
- Видаляється вовна в області травми. Попередньо вона змащується спиртом чи йодом. До рани не торкайтеся, щоб собаці не було боляче.
- Зстригаються волоски - вони не повинні потрапити в рану.
- Накладається щільна туга пов'язка, після чого потрібно звернутися до ветеринара для усунення наслідків.
Обробка глибокої та великої рани (забрудненої)
У цьому випадку робляться такі дії:
- Рана очищається за допомогою перекису водню. Якщо її немає, підійде холодна чиста вода.
- Краї обробляються йодом, зеленкою.
- Місце поразки перев'язується бинтом.
- Потім необхідно звернутися до ветеринара.
Обробка порізу лапи
Досить поширений тип рани. Перша допомога в цьому випадку має на увазі:
- Промивання рани за допомогою дезінфікуючого розчину.
- Обробка країв ураженої області перекисом, йодом, зеленкою.
- Накладання тугої пов'язки з ватним тампоном.
Чим обробити уражену зону?
Після надання першої допомоги потрібно показати вихованця ветеринару - він підкаже, чим надалі обробляти рану. Досить поширеною маззю є Дивопрайд. В основі її складу – Коллагеназа. Це фермент протелітичної дії. Він сприяє розщепленню білків, розплавляє струпи (затверділі шари крові та мертві тканини, що закривають шкірні дефекти). Дана мазь ефективно очищає рани, не дає розвиватися інфекціям, а також прискорює відновлення. Якщо рана у собаки не гоїться, ця мазь з великою ймовірністю зрушить лікувальний прогрес з мертвої точки.
Окремої уваги заслуговує мазь Ветмеколь при інфікованих ранах. Йдеться про комбінований препарат, який має антибактеріальний, репаративний та протизапальний ефект. Хлорамфенікол, один з компонентів мазі, має антимікробну властивість. Метилурацил, у свою чергу, сприяє прискоренню процесів клітинної регенерації, характеризується протизапальним ефектом та загоює рани. Якщо у собаки загноїлася рана, цей препарат також можна використовувати, оскільки його антибактеріальна дія буде збережена. Дана мазь досить швидко проникає у пошкоджені тканини, не впливаючи на біологічні мембрани.
Які дії не слід робити?
Як уже говорилося раніше, якщо собака травмувалася, необхідно надати першу допомогу. При цьому не можна:
- Робити спроби самостійно видалити великі уламки. Інакше може виникнути сильна кровотеча.
- Дозволяти тварині вилизувати уражену зону. Якщо собака лиже рану на лапі, нічого хорошого це не приведе, оскільки слина вихованця містить бактерії, які після попадання в уражене місце почнуть розмноження. У результаті підвищиться ймовірність нагноєння.
- Використовувати вату. Тонкі волокна залишаються на тканинах і стають ще одним місцем, де може розмножуватися патогенна мікрофлора.
- Накладати джгут. Ви можете перетиснути не артерію, а вену, через що кровотеча стане сильнішою.
Звернення до ветеринару
Навіть якщо ви вважаєте, що рана несерйозна, краще все одно звернутися до ветеринара й проконсультуватися з ним, адже якщо ви зробите щось неправильне, надалі може виникнути запалення та абсцеси.
Відкрита рана вимагає накладання швів – без знеболювання у вигляді уколу чи наркозу тут не обійтись. Для лікування гнійних ран обов'язково призначаються антибіотики – вони значно знижують ймовірність зараження крові.
Таким чином, якщо ваш собака поранився, необхідно надати йому мінімальну першу допомогу й відразу звернутися до ветеринара, який допоможе вихованцю відновитися в найкоротші терміни.
Мазь для зовнішнього застосування призначена для лікування коней, собак, кішок, декоративних кроликів і шиншил при інфікованих ранах, опіках, гнійно-запальних процесах, тризинах шкіри, обмороженнях, виразках, які довго не гояться.



